"Природните красоти на Ловеч - наша грижа и отговорност"
бр. 3, януари - февруари, 2004 г.

        Стоманено - въжени парапети.
В периода от второто тримесечие по изпълнението на проектните дейности бяха изградени редица парапети в района на алпийския обект Жълтите скали, както и в парк "Баш бунар".
" стоманено - въжен предпазен парапет в района на крепостта "Хисаря", с обща дължина 85м., с 16 броя закрепвания /вертикално монтирани тръби, с височина 1м./, монтирани в скалите чрез пробиване на отвори с Хилти и набиване на вече заварените към тях шишове в пробитите отвори с диаметър 0.12см. В основата на тези вертикално разположени тръби е отлята основа от цимент и пясък с камъни, осигуряващи допълнителна здравина при закрепването на тръбите към скалната повърхнина. Тръбите в горната си част са пробити отвори, през които преминава стоманеното въже с диаметър 0.10см. Краищата на въжето са закрепени чрез клинове забити в скалата и обединени чрез крепежни елементи - керпове, използувани в "Електроразпределение". Монтирани са 5 броя триъгълни табелки с предупредителен знак, с цел предупреждение за опасност след парапета. Вертикалните опори /тръбите/ са грундирани, а след това и боядисани с феролит. Стоманеното въже е боядисано с феролит през интервали, допринасящи за неговото забелязване от разстояние, с цел сигнализация, като граничен за туриста район.

Района на изкуствената стена
        Както е известно на жителите на град Ловеч мястото, което избрахме за изграждане на катерачната стена от много години е така занемарено, че се е превърнало в бунище в самия център на града. Този избор не беше случаен, тъй като искахме да дадем пример как от едно сметище районът би могъл да се превърне в приятна за посещаване част от града ни.
        От естетична гледна точка целяхме промяна на ландшафта и прибавяне на още една радваща окото визия към центъра на града. За ефектът, който постигнахме ще споменем само фактът, че в процеса на работата ни на терена, голяма част от човекопотокът по централния площад се отклони през моста над река Осъм, за да мине покрай района на изграждането на стената. И докато контактувахме с хората, мнението на всички за нашата идея беше крайно положително. За щастие, случайно или не, докато ние работехме, в съседство беше асфалтирана един малък участък, който оформи окончателния вид на тази красива част на града ни: централна пешеходна зона - широкия панорамен мост над река Осъм - спортната площадка с изкуствената катерачна стена - площад "Тодор Кирков", център на архитектурно историческия резерват "Вароша".

        - стоманено - въжени осигурителни парапети в района на Табашката пещера и Малката пропаст в парк "Баш бунар". В гореспоменатият район са монтирани система от парапети, посредством забити в скалата клинове с диаметър на профила на желязото 0.13см., като същите са залепени с лепило "Хилти" за по-голяма надеждност и сигурност при укрепването на въжените системи. Стоманено - въжените парапети са изградени от въже с диаметър 0.10см., като в началните и крайните точки са закрепени чрез керпове. В района на Табашката пещера са използувани и два броя еднометрови винкели 6/6, като вертикални колони, с цел ограничаване достъпа на туристи в пряк контакт с пропастният участък на гореспоменатата пещера, с височина на отвеса около 10м.
        Общо изградените парапети в района на Малката пропаст и Табашката пещера се разпределят на седем участъка с хоризонтална траектория, успоредно на туристическата пътека , водеща към входа на праисторическият обект Табашка пещера, като за целта е използувано въже с обща дължина 95м., както и специално изработени скални клинове - 22бр. С цел прокарването на пряка връзка /туристическа пътека/ от ІІ към ІІІ ниво /платото над пещерите/ е прокаран и изграден стоманено - въжен осигурителен парапет с вертикална траектория на два участъка с обща дължина 28м. и 6 броя клинове.
        - стоманено - въжен осигурителен парапет в района на Жълтите скали - ІІ пояс.
        Изграден е парапет в района на облагородена вече вертикална пътека, преминаваща изцяло през скални участъци, използувана до сега само от подготвени алпинисти, свързваща Римският път, с горният ръб на скалите. Парапета е изграден от стоманено въже с диаметър 0.10см., в два участъка, взаимно свързани с една обща опорна точка /скален клин/. Опорите, за които е закрепено въжето са 6 броя клинове, забити след предварително подготвени отвори с Хилти и поставено лепило от същата марка. Краищата на въжето са закрепени към клиновете чрез керпове. Общата дължина на парапета е 22м.по вертикалната си и на места хоризонтална траектория.
        - стоманено - въжен предпазен парапет в района на ІІ панорамна площадка.
        Същият е изграден в района между І и ІІ ниво на Белите скали, намиращи се над самият град Ловеч от стоманено въже с диаметър 0.10см., като дължината му е 20м. и закрепен на 6 опорни точки, в това число в краищата със скални клинове, а в средните участъци чрез вертикални тръби, като те са монтирани чрез забиване на шишове, предварително заварени за тръбите в пробитите в скалата отвори с Хилти, като за по-голяма устойчивост и здравина са отляти основи /стъпки/ в долната част на тръбите от смес на цимент и пясък с камъни.
        - стоманено - въжен предпазен парапет над Малката пропаст в парк Баш бунар. Изграден в хоризонтална траектория над самата пропаст в близост до самият ръб на скалата, с цел предотвратяване на нежелани инциденти. Общата дължина на парапета е 45м., като въжето е с диаметър 0.10см. Закрепванията са осъществени чрез алуминиеви планки и болтове, както и с вертикално зациментирани винкели 6/6, общо 6 броя.
        Обособяване на три панорамни площадки.
        Първата е обособена в района на паметника Васил Левски, представляваща естествено заравнена и затревена тераса, разположена на североизток от него. В района на площадката е монтирано кошче за боклук, както и положена подходяща маркировка.
        Втората площадка е обособена между І и ІІ ниво на Белите скали, като при нея е изграден стоманено - въжен предпазен парапет, монтирано е кошче за боклук и положена подходяща маркировка.
        Третата площадка се намира в района на Жълтите скали, там където е изграден стоманено - въженият вертикален парапет в хоризонталният си участък от трасето на алпийската пътека. Площадката представлява леко наклонена навън скална плоча с размер около 8 кв.м., обезопасена за туриста от вече наличният гореспоменат парапет. Площадката е почистена от свободно търкалящи се камъни, както и от натрупаната от времето пръст, израстнали тръни и храсти.
        Почистване на пътеки за туризъм и колоездене.
        Почистени са пътеки и някои участъци от тях от паднали дървета, клони, както и скални отломъци и храсти, възпрепятстващи свободният достъп и придвижване на туристите и колоездачите до природните забележителности в парковете "Стратеш" и "Баш бунар". За целта са използвани редица инструменти и сечива, като брадви, триони, мотики, моторни триони и храсторези. Общата дължина на почистените пътеки за туризъм и излети е около 2,5км.в двата парка, а дължината на пътеката за колотуризъм е с дължина около 3км.
        Възстановяване на пропаднали участъци по туристическите пътеки.
        Извършването на тази дейност засяга един участък с дължина от 5м. в района на парк Баш бунар, при пътеката от ІІ ниво, водеща към Табашката пещера. За целта са използвани редица инструменти, като с тях са отсечени и изкоренени няколко по-големи храста, допринесли за свличане на нивото на пътеката, насипано е частично количество скален материал, и като е променено навътре към склона с един метър трасето на пътеката, тя е разширена и достъпна, а в съчетанието и с осигурителният парапет, нейното използване е напълно безопасно.
        Монтаж на стоманени стъпала.
        - в района на Жълтите скали, успоредно с изграденият осигурителен парапет са монтирани 4 броя метални стъпала, с дължина за стъпване 0.30см., с диаметър на желязото 0.13см., допринасящи за по-лесното преминаване на по-трудните участъци от скалните пасажи, от където преминава трасето на алпийската пътека. Те са монтирани чрез пробиване на отвори и след това набиване на самите стъпала с помощта на чук.
        - в района на природната забележителност Кралимарков калпак са монтирани 2 броя стъпала по същият начин, спомагащи за по-лесното изкачване на алпинистите над самите скали през двуметровият скален праг.
        - в района на Табашката пещера са монтирани успоредно с вертикалният осигурителен парапет 12 броя стъпала. Техниката на тяхното монтиране е същата, като при гореописаната. Целта на монтирането на тези стъпала е осъществяването на най-близък достъп на туриста с природната забележителност "Замъка", както и наслада от преодоляването на скални отвеси чрез катерене, с помощта на изкуствени опори.
        - в района на Буруна , в източната част на Платото в парка Баш бунар е монтирано едно метално стъпало, като в този участък преминава пътеката за колотуризъм и то би улеснило изнасянето на велосипедите от колоездачите през скалното стъпало. В този участък на трасето на колопътеката, след допълнителна обработка на терена, а именно осичане на храсти и прокарването на ново трасе, бе избегнато монтирането на стоманено-въжен осигурителен парапет.
Маркиране на пътеки за туризъм и колоездене.
        - в парк "Стратеш", са маркирани туристически пътеки с обща дължина около 3км., като тя се изразява в следното: полагане на лентова маркировка върху стабилни основи /скали, камъни, дървета/чрез блажна боя със основен бял цвят и разграничаващ - червен цвят. В средният участък на пътеката между природната забележителност Кралимарков калпак и туристическият дом, разположен в парка е използван метода при маркирането чрез изграждането на каменни пирамиди, разположени на видимо разстояние една от друга, поясняващи посоката на придвижване по маршрута. За целта са изградени 12 броя такива пирамиди, с приблизителна височина до 1 м. всяка.
        - положена е маркировка с основен бял и разграничаващ син цвят, ориентиращ посоката на движение по пътеката за колотуризъм. На места по нейното протежение са изградени също каменни пирамиди, с височина до 0.50см., като общата дължина на трасето е около 3 км.
        - положена е лентова маркировка с основен бял и разграничаващ зелен цвят по пътеките водещи до Табашката пещера в парк " Баш бунар". Общата дължина на тези маркирани пътеки е около 500 м.
        Общо за всички пътеки са поставени 40 броя метални маркировъчни табели /стрелки/, оказващи посоката на движение, с нанесена върху тях информация, като посока, цвят и символи. Табелките са закрепени чрез метални дюбели на места в комбинация с пластмасови при скалните участъци, а там където са закрепвани в дървета , чрез пирони и видии.
        Маркиране на алпийските турове.
        В района на Жълтите скали, там където са оборудвани алпийските маршрути и е разработен полигона за тренировки са премаркирани и номерирани чрез блажна боя общо 20 броя маршрута за катерене. Номерирането се изразява в поставянето на пореден номер, оказващ началото на тура.
        Поставяне на информационни табла.
        - в парк "Баш бунар", пред ВЕЦ "Юзината" е монтирано информационно табло, изработено от плексиглас и дърво , с нанесена върху него карта на парка, обхващаща проекта, информация /легенда/ на символите, цветна маркировка и други. Информацията е нанесена с помощта на блажни бои, самозалепващо се фолио и ламинат. Таблото е закрепено чрез циментиране в земята на страничните му вертикални греди, както и укрепено допълнително към съществуващата ограда на моста.
        - в района на паметника Васил Левски намиращ се над града и в близост с крепостта Хисаря е монтирано второ подобно табло, с нанесена върху него карта на района обхващащ проекта за парка " Стратеш". Изработката и монтажа е като гореописаната, с изключение на допълнителните опори, които са към каменната основа на площадката пред паметника.
        - в района на Жълтите скали е монтирано метално табло с нанесена информация на съществуващите алпийски маршрути, категория на трудност и височина, прокарани по двата скални пояса на споменатият район. Монтирано е към скален блок чрез четири броя, забити в скалата шпилки/болтове/, както и гайки. Металното табло е изработено с цел, по-лесният избор и добиване на представа от посетилият обекта алпинист за изкачване по възможностите му алпийски тур, както и за неговото локализиране, категория на трудност и дължина.
        Чрез посочените дейности и по този начин по който ние ги изпълнихме сме убедени, че посещаваните райони, както от туристи от града, така и от другаде, сигурността им при техният допир с природата и историческите и културни забележителности на Ловеч ще им предоставят гарантираното качество на туристическият продукт.
        След приключването на вече изградената изкуствена стена за спортно катерене, оборудваните алпийски маршрути по нормите на ЮИАА в района на Жълтите скали и положената вече надеждна маркировка по пътеките на парковете, програмираните от нас планове, като официалното и тържествено откриване на стената за катерене в периода около Великденските празници, както и включването на същата и скалните маршрути за алпинизъм в календарният план на ФБАК, са част от задачите, които сме заложили за развитие на дейностите, свързани с организацията на Туристическо дружество "Стратеш" - Ловеч.
        Част от рекламната ни кампания се изрази и в откриването ни на собствена уеб страница www.lovech-pss.com, целяща популяризиране целият проект, неговото бъдещо развитие, а така също и живота на ПСС - отряд Ловеч, както и организационният живот на Туристическото дружество "Стратеш".

За контакти:

гр. Ловеч 5500
Ул. "Академик Иширков" №10, ет.3
Туристическо дружество "Стратеш"
Алпийски клуб
Тел. 0888/762013 и 068/24663

Ловеч 5500
ул. "Отец Паисий" №9, тел. 068/24308 GSM: 0888/762013
Планинска Спасителна Служба