Изглед

        През 2003 година отряда на ПСС в Ловеч, отбеляза тържествено своята 40 годишнина от създаването си. Той се състои от 13 планински спасители, даващи наряд. Основната задача и цели пред отряда е: охрана на повереният му район, заключващ се на запад от Троянският проход и туристически комплекс Беклемето; на юг - централното Старопланинско било, като на изток района достига до иглолистните масиви на билото до местността Чамалъка преди хижа Добрила, на север склоновете на планината и поречието на река Черни Осъм в горното и течение и частично територия от резервата "Стенето", като централно място заема района около посещаваната хижа Дерменка - дело на туристически деятели от туристическо дружество "Стратеш" в гр. Ловеч.

        Друга основна задача на отряда е профилактиката на маркираните туристически маршрути и тяхното подържане с цел безаварийното придвижване на туристическите групи в лошо време.

Изглед

        Не на последно място е и задачата на планинските спасители да оказват първа помощ на пострадали в планинските условия планинари, алпинисти и други посетители в Национален парк "Централен Балкан", а така също да дава съвети, свързани с безопасността на посетителите и тяхното пребиваване в природата, екипировката възможността за практикуване на различните видове туризъм и спортове като алпинизъм, спелеология, ски, маунтийн байк и други. В охраняваният район попадат две бази на планински спасители от Ловеч, а именно заслон "Орлово Гнездо" - изграден през 1974 година с доброволният труд на членовете на отряда, намираш се на централното било, разполагащ със спални помещения, кухня и други придобивки, необходими за подслон на нуждаещите се и хижа "Дерменка" построена през 1963 година, стопанисвана от туристическо дружество "Стратеш" - гр. Ловеч, отдадена под наем на фирма "Комфорт 2000" от град Карлово, намираща се на централното било на границата на откритите билни части и широколистните гори на резервата "Стенето". Хижата разполага с най-модерни условия за отмора и почивка - баня, бар, радиотелефон, спасителни съоръжения, аптека и много други удобства, включително и красивите панорами откриващи се към вр. Амбарица (2166 м.н.в.) и резервата "Стенето".

Изглед

        Охраняваната територия е с различна надморска височина от 1300 до 1700 м.н.в. Характерно за охраняваният район от ПСС Ловеч, е че той се намира предимно в откритата част на Старопланинското централно било, предполагащо както удоволствието от лекият път и многото панорамни гледки във всички посоки от връх Вежен на запад, до връх Ботев на изток, от Предбалкана на север, до върховете Пирин и Рила. Така и постоянната опасност от изгубване на верният път в избраната от туриста посока в лошо време: мъгла, снеговалеж, дъжд, тъмнина и други фактори, които биха оказали влияние на посетителя. Билото и страничните наподобяващи на него форми и върхове, заблуждават по-слабият турист. Разлетите открити части и дълбоки долини са предпоставка криеща опасността за която споменахме и нуждата от познаването на района, използуването на компаса и картата биха ни спасили в трудният момент. През зимата откритото било крие опасността от измръзване. Съчетана със силните ветрове от севр и северозапад и падащата мъгла, често се скриват маркираните стълбове и това още повече допринася за риска от изгубване.
        Друго характерно за охраняваният район е посещението на резервата "Стенето" от търсачи на съкровища, както и на бракониери, вземащи на мушката си редки видове животни. Често тези посетители пострадват при различни обстоятелства в трудно достъпният и див район създават грижа на планинските спасители отговарящи за него, а именно колегите от Ловеч, Троян, Сопот.
        На отделни места в местността "Деримагаре" над Беклемето, местността "Трите Извора" на север също от билото и в района на "Дъгите" от юг след заслон "Орлово Гнездо" в посока хижа "Дерменка", опасността от свличане на лавини е потенциална при наличието на голям сняг, добра основа за подхлъзване на новият слой, вятър и т.н.

        През лятото маршрута към хижа Дерменка е лек и приятен, като само откъм Беклемето има сравнително кратко изкачване - около 40 мин., от там трасето на пътеката минава и води по камионен път през "Трите Извора" чак до заслон "Орлово Гнездо", от него преминава през местностите "Дъгите" от юг, "Табията", "Локвата", изкачва се към "Изпращалото" и след около 10 минути леко спускане се достига до хижата. Времетраенето е в зависимост от темпото на групата и варира от 2.30 - до 3 часа.
Изглед
        През зимата условията вече са променени, обстановката е съвсем друга и често непозната: силен и студен вятър, мъгла, ниска температура, дълбок сняг, обледенени маркировъчни стълбове, скриваща се на места табели с нанесен азимут. Времето за преход може да се удвои. Всичко това е необходимо да се вземе предвид и избере зимният път, трасиран до билната част с гъсто разположени маркировъчни стълбове, оцветени в жълто и черно, а по-нататък макар и по-нарядко маркировката е в много добро състояние, допринасяща за добра ориентация, водеща само по билната част на планината.
        От хижа Дерменка до хижа Добрила се достига за около 2.30 - до 3 часа, хижа Незабравка - 2.30 - до 3 часа, махала Нешковци под резерват "Стенето" - 4 - 5 часа, с. Кърнаре - около 3 часа. Най-висок връх в района е Лепенят - 1696 м.н.в.
        Нашата препоръка е: посъветвайте се с нас планинските спасители от Ловеч, като можете да разчитате напълно както на нас, така и на колегите ни от Троян и Сопот.